Neden cinsel isteksizlik olur

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu (Cinsel isteksizlik)

Cinsel fanteziler ya da faaliyetler için sürekli ya da yinelenen bir şekilde herhangi bir ya da daha az arzunun olmaması halidir.

Doktor, kişinin yaşı ya da yaşam koşulları gibi cinsel faktörleri göz önünde bulundurarak cinsel arzunun azalmış ya da tamamen yok olup olmadığına karar verir. Bu bozukluk, kişilerarası ilişkilerde kesin bir sorun ya da sıkıntıya neden olur.

Cinsel işlev bozukluklarının önemli bir kısmı “arzu bozukluklarından” oluşmakta olup, son yıllarda bu oran artmaktadır.

Hormonlar ve cinsel arzu ve davranışlar arasında bir ilişki bulmak zordur. Kadınların cinsel hormonları, adet, emzirme, hamilelik ve menopoz gibi birçok farklı durumun bir sonucu olarak sıklıkla değişmektedir. Bu bilgilere rağmen, kadınların cinsel ilişki kurma sıklığı ile bu döngünün merkezinde bulunan testosteron hormon seviyesinde bir korelasyon olduğu gösterilmiştir.

Cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar, cinsel uyaranlardan çok az zevk alır ya da hiç almazlarsa da, fizyolojik düzeyde herhangi bir genital işleve sahip olmayabilirler. Böylece, cinsel ilişki sırasında, vajinanın içinde bulunan penisin mekanik stimülasyonundan kaynaklanan yağlama da çok azdır. Bu kadınların ayrıca orgazm zorlukları var.

LoPiccolo ve Friedman, kişisel etkenlerle ilgili düşük cinsel isteklerin nedenleri hakkında, sıkı dini inançları, anhedonik veya obsesif kompulsif kişiliğe, cinsiyet kimliğindeki sorunlara ve cinsel bir nesne, cinsel fobiler ve gerilimlerin seçilmesine, cinsel ilişki üzerindeki kontrolünü kaybetme korkusuna işaret etmektedir. Çağrılar, maskelenmiş cinsel sapkınlıklar, hamilelik korkusu, depresyon, eşin kaybı ve yaşla ilgili kaygılar.

Bir ilişkide teyit edilen eksiklikler bir eşe olan ilgi kaybı, iki kişi arasındaki uygun mesafe ve evlilikteki çatışmalar arasındaki farklardır. Dahası, bir eşte cinsel beceri eksikliği, yakınlık korkusu, eşlerdeki farklılıklar, güç eşitsizliği, pasif agresif yaklaşım ve cinsel istekleri ve sevgiyi uzlaştırılamaması gibi başka nedenler de not edilmiştir.

Schreiner-Engel, cinsel istek bozukluğu olan kişilerde, duygudurum bozuklukları ile karşılaşma oranının ikiye katlandığını iddia etmiştir. Bu bozukluğun gelişmesinin en önemli nedeninin, evlilik ilişkisinin kalitesindeki eksiklik olduğu söylenir.

Leave a Reply