Cinsel Ağrı Bozuklukları

Disparoni (Ağrılı seks) ve Vajinismus

Cinsel ilişkiye eşlik eden sürekli veya tekrarlayan genital ağrıya sahip olma halidir.

Disparezi, kişilerarası ilişkilerde kesin bir sorun ya da sıkıntıya neden olur.

Disparüninin tanımı cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmektir. Bu ağrı, vajinismus durumunda olduğu gibi vajinal ıslaklık, kasların aşınması ve kasılmalarındaki problemlerden kaynaklanır.

Ağrı, endometriozis, yumurtalık kistleri, Bartholin kistleri ve pelvik enfeksiyonlar gibi nedenlerin bir sonucu olabileceğinden, jinekolojik muayene şarttır. Psikojenik disparünide, ağrı fobik beklentileri gerektirir.

Vajinismus ayrıca cinsel ağrı bozuklukları arasında tanımlanmaktadır.

Genel olarak cinsel işlev bozukluklarında tedavi

Son yıllarda, genellikle cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde problem odaklı ve kısa davranışsal cinsel terapiler yapılmaktadır.
Bununla birlikte, intrapsişik çatışmaların düzeyine bağlı olarak, dinamik ve analitik psikoterapiler hala geçerlidir. Bununla birlikte, hormon ve ilaç tedavilerinin etkinliği, hipnoz ve yardımcı yöntemler geçicidir.

Masters ve Johnson’ın cinsel terapi yöntemi, başta H.Kaplan olmak üzere birçok doktor tarafından geliştirilmiştir. Hastanın değerlendirilmesinden sonra kişisel, grup, çift ve evlilik terapileri yapılabilir.

Cinsel tedavilerde yaklaşımın dört temel özelliği vardır.

Bir çift birlikte tedavi alır

  • Çift, daha iyi bir iletişim kurmak için davranışlarındaki ve dilindeki değişiklikler ile cinsel ve eş olmayan ilişkilerinde yardımcı olur. Amaç, çiftle işbirliğine girmek ve sorunlarının üstesinden gelmek için onlara sorumluluk vermek.
  • Cinsel bir ilişkinin anatomisi, fizyolojisi ve psikolojisi hakkında bilgi vererek eksik ve yanlış bilgiyi düzeltmek.
  • Dereceli “cinsel ev işleri” dizisi vermek. Bilişsel davranışçı tedaviye dayanan bu yöntemle tedavi dört ila on seansta tamamlanır. Çift arasındaki aşk bağının varlığı, tedaviye şans veren en önemli faktördür.

Leave a Reply